menu

Αποστασεις

Road 11 Km

Απονομές

Στην κατηγορία των 11 χλμ. ανδρών στην πρώτη θέση τερμάτισε ο Χάρης Βαρελάς σε 49'43. Δεύτερος ο Σταύρος Μπουμπούκας σε 50'32 και στην τρίτη θέση ο Κωνσταντίνος Τσούλιας σε 51'55.
Στις γυναίκες στην πρώτη θέση τερμάτισε η Γεωργία Τσάφου σε 55'29 της ομάδας SPORTEVENT, δεύτερη η Βίκυ Δελιάκη σε 57'32 και στην τρίτη θεση η Άννα Ευλογημένου σε 58'54.

Απονομές

Στην κατηγορία των 5,5 χλμ. ανδρών στην πρώτη θέση τερμάτισε ο Βασίλειος Μακαντάνης σε 23'27. Δεύτερος ο Derand Loka σε 24'29 και στην τρίτη θέση ο Γιώργος Μαλάμος σε 25'22.
Στις γυναίκες στην πρώτη θέση τερμάτισε η Τάνια Γούπου σε 25'33 του ΑΓΣ Νέας Ιωνίας "Ανατολή", δεύτερη η Δήμητρα Αναστασιάδου σε 28'19 από την ΑΕΚ και στην τρίτη θέση η Χρυσοστομία Ιακώβου σε 29,21 από την ομάδα SPORTEVENT.

Κληρώσεις

Play Video 1o Lycabettus Run

Δελτιο Τυπου

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το 1ο Lycabettus Run, Κυριακή 8 Μαρτίου, ανήμερα της Παγκόσμιας Ημέρας της Γυναίκας. Η συμμετοχή του κόσμου ήταν μεγάλη και οι δρομείς με σύμμαχο τον καιρό απόλαυσαν έναν ωραίο αγώνα στον περιφερειακό δρόμο του λόφου του Λυκαβηττού.

Χάρη στην υποστήριξη και φιλοξενία του Saint George Lycabettus Boutique Hotel (ξενοδοχείο διοργάνωσης), οι συμμετέχοντες είχαν στη διάθεσή τους πριν και μετά τον αγώνα υψηλού επιπέδου υπηρεσίες που δε συνηθίζονται σε αντίστοιχους αγώνες.

Την Παγκόσμια Μέρα της Γυναίκας τίμησαν με την παρουσία και συμμετοχή τους πολλές γυναίκες όλων των ηλικιών. Ενώ όλοι οι δρομείς, άνδρες και γυναίκες , μέσω της συμμετοχής τους ενίσχυσαν με το ποσό των 2 ευρώ έκαστος το έργο και τις προσπάθειες του Συλλόγου «Άλμα Ζωής». Το ποσό που συγκεντρώθηκε από κάθε συμμετοχή έφτασε στα 634,00€, το οποίο παραδόθηκε με επιταγή στα γραφεία του Συλλόγου (www.almazois.gr).

alma zois sportevent

Η εκκίνηση και για τις δύο αποστάσεις δόθηκε λίγο μετά τις 10:00 πμ. σε πανελλαδική ζωντανή μετάδοση από τον τηλεοπτικό σταθμό ALPHA.

Λίγο μετά τα 23 και 25 λεπτά αντίστοιχα άρχισαν οι πρώτοι τερματισμοί ανδρών και γυναικών της μικρής απόστασης των 5,5 χλμ ενώ λίγο πριν τα 50 και 56 λεπτά ξεκίνησαν οι αντίστοιχοι τερματισμοί της μεγάλης απόστασης των 11 χλμ.

Στην κατηγορία των 11 χλμ. ανδρών στην πρώτη θέση τερμάτισε ο Χάρης Βαρελάς σε 49'43. Δεύτερος ο Σταύρος Μπουμπούκας σε 50'32 και στην τρίτη θέση ο Κωνσταντίνος Τσούλιας σε 51'55. Στις γυναίκες στην πρώτη θέση τερμάτισε η Γεωργία Τσάφου σε 55'29 της ομάδας SPORTEVENT, δεύτερη η Βίκυ Δελιάκη σε 57'32 και στην τρίτη θεση η Άννα Ευλογημένου σε 58'54.

lycabettus 11 km men

Βράβευση για τα 11 χιλιόμετρα ανδρών.

lycabettus 11 km women

Βράβευση για τα 11 χιλιόμετρα γυναικών.

Στην κατηγορία των 5,5 χλμ. ανδρών στην πρώτη θέση τερμάτισε ο Βασίλειος Μακαντάνης σε 23'27 της ομάδας OUTRUN. Δεύτερος ο Derand Loka σε 24'29 και στην τρίτη θέση ο Γιώργος Μαλάμος σε 25'22. Στις γυναίκες στην πρώτη θέση τερμάτισε η Τάνια Γούπου σε 25'33 του ΑΓΣ Νέας Ιωνίας "Ανατολή", δεύτερη η Δήμητρα Αναστασιάδου σε 28'19 από την ΑΕΚ και στην τρίτη θέση η Χρυσοστομία Ιακώβου σε 29'21 της ομάδας SPORTEVENT.

lycabettus 5 5 km men

Βράβευση για τα 5,5 χιλιόμετρα ανδρών.

lycabettus 5 5 km women

Βράβευση για τα 5,5 χιλιόμετρα γυναικών.

Συγχαρητήρια σε όλους τους δρομείς που συμμετείχαν στα 5,5 χλμ και 11 χλμ.

Φωτογραφίες από το event μπορείτε να δείτε παρακάτω.

Τέλος να ευχαριστήσουμε το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών του Ερυθρού Σταυρούκαθώς και το Νοσοκομείο Ερρίκος Ντυνάν που διέθεσε ασθενοφόρο και ιατρικό προσωπικό για την ιατρική κάλυψη του αγώνα. Επίσης πολλά συγχαρητήρια στους Εθελοντές για την πολύτιμη βοήθεια τους για την ομαλή διεξαγωγή του event.

Επίσης να ευχαριστήσουμε τους υποστηρικτές μας για την συμβολή τους στην επιτυχία του αγώνα.